Příprava na štěně

 

Ještě před příchodem nového člena domácnosti si

mnoho lidí klade otázku, co a jak mu připravit, aby se ten uzlíček cítil u nich dobře.

 

Asi první co každého napadne je - Kde bude spát?

Pro štěňátko je důležité mít svůj pelíšek, své místečko svůj azyl. Ale podle mého úsudku je mu jedno jestli pelíšek stál 3sta, nebo 3 tisíce. Pro něj je důležité, aby se v něm cítil dobře a byl blízko své rodiny. Takže pelíšek je tak trochu i o vkusu majitele, co doma mít chce a co se i jemu líbí. Pelechů je na trhu nepřeberné množství, od molitanových, různé matrace, proutěné, plastové až po super pohovky.

Jen berte v úvahu, že štěňátko roste...tudíž to, co se vám zdá nyní super, může mít za měsíc malé.

Berte na zřetel, že pelech dokáže štěně supr ušmudlat..., aby se dal vyprat (takže pelech s potahem k zahození není - nebo takový, který se dá strčit do pračky celý).

Nezapomeňte, že štěně bude jako malé dítě ...takový proutěný pelíšek, při výměně zoubků může mít trvanlivost jednu noc. Proto doporučuji vašemu broučkovi pořídit zezačátku obyčejnější pelíšek, pratelný. Až vám vyroste z puberty a bude z něj pan pes - tak mu kupte pelech, který se vám líbí a hodí do interiéru.

Většina psů, až dospěje sebou stejně nejraději pak  fláknou doprostřed pokoje, kde jsou jeho páníčci a jen jedním pootevřeným okem pozorují, jak je všichni musí překračovat. 

 

(foto: Jaroslav Valenta)

 

Z čeho bude baštit?

na obrázku je tzv. bar pro psy - misky na posuvném stojanu. Je to řešení trvalé- doživotní!

Tyto misky budou se štěnětem růst a zůstanou mu doživotně - investice, která se jistě vyplatí.

Výhoda těchto misek - rostou se štěnětem, žádný velký pes by neměl jíst z misky z podlahy - chráníte jeho zažívací systém. Další výhodou je, že s miskou pes nikde nebude ''cestovat'' ani při jídle a nebude si s ní hrát. Misky jsou nerezové, prakticky nezničitelné, dobře se myjí i vyndávají ze stojanu. Pes má k dispozici vždy vodu a své granulky na jednom místě - žádný nepořádek. Doporučuji misky o velikosti 2 litrů - oceníte to zvlášť v letních vedrech. Obsah misek je měřen až po okraj, opravdu nejsou tak velké, jak se zdá.

Doporučuji mít ještě jednu misku - na dobrůtky. Klasická miska nerezová s gumou ať pes za ní neběhá při jídle. Ono vždyť piškotky s tvarohem táááááák chutnají =)

(A úsporná varianta - misky doma jsou, tak je aspoň postavte např. na malou štokrličku, nebo kutil páníček vymyslí něco lepšího. Hlavně ale, ať se pes tak k jídlu neohýbá...opravdu to pro jeho žaludek není dobré.)

 

 

Krmení

Šetřit můžete na všem, ale nikdy ne na stravě!!! Kvalitní strava a láska ke zvířeti se vám vždy vrátí!

O tom jak je důležitá správná a kvalitní strava i pro psy nemá cenu diskutovat. Kvalitní strava je základem pro každý organismus i pro ten psí, což si mnozí neuvědomují, krmí kde čím a pak se velmi diví, že svému psovi způsobili zdravotní problémy sami (pokud jsou si to ochotni přiznat). Většina štěňat si odvážejí do nových domovů i krmivo (cca 3kg), na které jsou zvyklé a s ''návodem'' co mají rády, na co jsou zvyklé. Pes je masožravec a proto i krmiva (granule) vybírejte podle toho! Jak vybrat kvalitní granule?

 

(foto: Lucie Dušková)

 

Obojky

Bude to znít možná divně, ale pro kolie je vhodným obojkem tzv.polostahovák. Není to z důvodu, že by kolie byla neovladatelná, ale z důvodu, že kolie má velmi úzkou hlavu a široký krk. Když by se např. kolie lekla - bez problému se vám z klasického obojku vyvlékne. Takže polostahovák není pro výcvik, ale více pro její bezpečnost. Pro štěně je nejvhodnější postrojek (kšandičky, neboli kšírky) - stejně jako do auta.

 

 

Čím česat?

K úpravě kolie je kartáč a hřeben nezbytný - jako každý člověk používá jiný hřeben, každý chovatel preferuje jiný i pro psa. Zvláště paničky si jistě najdou způsob česání toho svého miláčka - výběr hřebenů a kartáčů je velký. Více v článku Péče o srst

 

(foto: Lucie Dušková)

 

S čím si bude hrát?

To že si štěně hraje, že je stejné jako malé dítě nemusím psát. Dnes je spousta hraček na trhu a jistě nějaké najdete i doma. Plyšák na kterém se táááák fajn leží, pískací hračka, která okamžitě upoutá pozornost, nějaký aportek pro který bude s radostí běhat, menší balonek na házení, nebo větší na fotbal - skýtá mnoho zábavy pro psa i páníčka. Štěně ani netuší, co vše se hrou učí...

Myslím, že každá domácnost najde nějakou vhodnou hračku, nějakou jistě dostane např. i pod stromeček a když dítě donese svého použitého plyšáčka a tím se rozdělí - vzniká zde kamarádství.

Jen nikdy nenechte štěně hrát si např. s botou...ono opravdu nepochopí rozdíl mezi starým škrpálem co jste mu dovolili vzít, od lodiček za 2 tisíce a to ještě od návštěvy.

 

(foto: Lucie Dušková)

 

Autor článku: Karin Holainová (CHS Fredina Agi)

Autoři fotografií štěňat: Lucie Dušková a Jaroslav Valenta