Charakteristika kolie

 

Pravděpodobně neexistuje lepší rodinný pes než je kolie. Mají přirozenou zálibu v dětech a je báječným mazlíčkem pro celou rodinu. Přátelská, ochranářská a příjemná povaha dělá z kolie vynikajícího společníka jak pro rodiny s dětmi, tak pro starší jedince či aktivní lidi.

Kolie je nesmírně inteligentní, citlivá a vnímavá. Dokáže vycítit i charekter člověka, tzn. že od některých lidí se dá bez problémů hladit, k mnohým je poněkud neutrální, ale na lidi se špatnými úmysly dokáže být velmi nepříjemná.

Kolie se učí velmi rychle  a s radostí. Ač je kolie vhodná pro začátečníky, neznamená to, že je vhodná pro každého. Nesnáší tvrdé fyzické i psychické zacházení a prostředí bez lásky. 

Docela snadno se přizpůsobí různým prostředím. Nejsou to nejlepší hlídací psi, ale budou výhružně štěkat, když se cizí nebo neznámé tváře přiblíží k jejich domovu nebo teritoriu.

V rodinném ovzduší kolie vzkvétá a mnoho lidí věří, že kolie je se svými majiteli schopna navázat telepatický vztah. Zdá se, že vědí, kdy přijede některý člen rodiny domů, a to dlouho předtím, než to postřehnou jejich lidské protějšky.

Soužití s ostatními zvířaty v domácnosti je bezproblémové. Chová se k nim přátelsky, ale cizí zvířata např.kočky od sousedů honí a vyštěkává. Nicméně jim neublíží.

Poslušná povaha dělá z kolií ideální kandidáty na bezpočet činností. Úspěšně soutěží v poslušnosti, pastevectví, agility, obedience, dogdancingu a na výstavách psů. Mnoho kolií je úspěšných v rozmanitých oblastech soutěží. Jsou mimořádně bystré a výcvik je pro ně většinou velmi snadný.

 

 

foto: Klára Fremutová (pes Last in the Night Leawrey)

 

Autor: Radka Korábečná